מחקרים על יעילות הדיקור סיני לשיקום נוירולוגי

יעילות הדיקור לשיקום נוירולוגי

כיום הדיקור מוכח כיעיל לטיפול במחלות רבות ומגוונות. החל משנת 1979 אירגון הבריאות העולמי ( World Health Organization),  מכיר בטיפול ברפואה סינית כי יעיל ובטוח לטיפול ב 50 מחלות והפרעות שונות. כיום האירגון ממליץ על דיקור סיני לטיפול ב 100 מחלות, בניהם לשיקום נוירולוגי.

 

קיימים מחקרים רבים על השפעת הדיקור סיני על התהליך השיקומי . הוכח שאנשים שקיבלו טיפול בדיקור בנוסף לטיפול בפיזיותרפיה , התקדמו יותר ביכולת התנועתית והקוגניטיבית. הטיפול בדיקור הפחית טונוס מוגבר, הגדיל טווח תנועה ושיפר יכולת הזיכרון. בנוסף הוכח שדיקור משפר את הנוירופלסטיסיטי במוח, דבר שמקדם את השיקום בכל המובנים.

 

להלן רשימה של חלק מהמחקרים:

  1. מחקר שנעשה בסין הראה כי דיקור משפר את ההולכה העצבית בחלקי המוח וגורם להגברת הקישוריות יעילה (effective  connectivity) בין המוח הקטן לאזור הסנסורי-מוטורי הראשי בחולי שבץ בשיקום .

מחקר בהדמייה פונקצונלית הראה שסטימולצית דיקור בנקודות האקופונטורה מווסתות פעילות מוחית באזורים הקשורים לעיבוד פעולות מוטוריות. לוקי שבץ הראו קישוריות מוחלשת באופן משמעותי בין אזור קליפת המוח לתת-קליפת המוח, במהלך משימות מוטוריות פאסיביות, דבר המעיד על תישדורת לא מספקת של מידע בין האזורים המוטוריים של קליפת המוח לתת-קליפת המוח. אקופונטורה בנקודות דיקור בעלות אפיונים מוטורים, הראו תגובה בוויסות ספציפי של רשת הקישוריים המוטורים בחולי שבץ מוחי בהשוואה לנבדקים בריאים. ויסות ספציפי זה משפר את הקישוריות הדו-כיוונית היעילה בין המוח הקטן (cerebellum)  לאזור הסנסורי-מוטורי הראשי של קליפת המוח בחולי שבץ מוחי, ועשויה לפצות על הקישוריות האפקטיבית החלשה בין קליפת המוח ותת-קליפת המוח במהלך משימה מוטורית פסיבית וכתוצאה מכך לתרום לשיפור קואורדינציה תנועתית  ולמידה מוטורית בחולי שבץ לאחר האירוע האקוטי.

המחקר נערך ב  : Department of Neurology, Dongzhimen Hospital of Beijing University of Chinese Medicine

תורגם ממחקרים:
Acupuncture Enhances Effective Connectivity between Cerebellum and Primary Sensorimotor Cortex in Patients with Stable Recovery Stroke
Zijing Xie, Fangyuan Cui, Yihuai Zou, and Lijun Bai
Can sensory stimulation improve the functional outcome in stroke

 

 
 
    2) מחקר על השפעה דיקור סיני על החלמה לאחר שבץ מוחי
 
 
המחקר נעשה על 128 אנשים שלקו בשבץ מוחי בגילאי 41 עד 73, שנמצאים באישפוז. קבוצה התערבות קיבלה טיפול סטנדרטי בפיזיותרפיה ובנוסף טיפול בדיקור סיני. הקבוצת הביקורת קיבלה אך ורק פיזיותרפיה.
הניסוי מראה שבטווח הקצר קיימת יעילות בקבוצת ההתערבות (שקיבלה בנוסף טיפול בדיקור סיני) לעומת הקבוצה שקיבלה רק פזיותרפיה. קבוצת ההתערבות היתה טובה מקבוצת הביקורת במידת החלמה מפצעים במהלך השיקום, מידת התכווצויות שרירים, יכולת העצמאות ודרגת הנזק הכוללת.
בניתוח היעילות בטווך ארוך, ניתן לראות שככל שמספר הטיפולים שנעשו בדיקור גדל, היעילות של קבוצת ההתערבות בדיקור ממשיכה להיות טובה מקבוצת הביקורת( שלא קיבלה טיפולים בדיקור).
המסקנה, לדיקור יש השפעה קלינית לטווח קצר וארוך. הוא משפר תפקוד מוטורי, יכולת קוגניטיבית , איכות חיים ועצמאות של חולי שבץ.
ככל שתקופת זמן הטיפולים וכמות הטיפולים בדיקור גדלה, כך ההשפעה על המטופל תיהיה גדולה יותר.
 

3)מחקר על יעילות הדיקור לשיקום באירוע מוחי איסכמי

מחקר שנעשה על 497 אנשים שעברו שבץ מוחי, חילקה אותם ל 3 קבוצות. קבוצת הביקורת טופלה בפיזיותרפיה, קבוצה השניה בשיטה מסויימת של דיקור ושיטה שלישית בשיטה אחרת של דיקור.

כמסקנה התגלה ששתי קבוצות שקיבלו דיקור התקדמו בקצב מהיר לעומת הקבוצה שקיבלה אך ורק פזיותרפיה.

 

4) מחקר שנעשה בשנת 2021 מוכיח שדיקור משפר יכולת בליעה שנגרם כתוצאה מנזק מוחי.

מסקנת המחקר התגלה שדיקור סיני יכול לשפר משמעותי את יכולת הבליעה אצל אנשים שסובלים מדיספגיה לאחר אירוע מוחי.

 

אודות נוירו שיקום

נוירו שיקום הנו מערך שיקום המציע טיפולים ברפואה סינית לשיקום נוירולוגי, שיקום אורטופדי ושיקום גריאטרי.

אנו מתמקדים בשיקום אקטיבי של התפקוד הנפגע. הוכח מחקרי שדיקור גורם להפעלת מערכת עצבים והאצת חיווט מחודש במוח( נוירופלסטיסיטי).

טכניקות דיקור עוצמתיות לשיקום המוח ותפקודי הגוף, עוזרים למוח להתארגן מחדש ומסייעים לגוף לחזור לתפקוד הנאבד בצורה הטובה ביותר והמהירה ביותר.

גם כאשר הרפואה הקונונציונלית וטיפולי פיזיותרפיה או אחרים לא קידמו את השיקום למצב הרצוי, הרפואה הסינית מציעה כלי עוצמתי שיעזור לכם לשפר את רמת התפקודיות המוטורית, סנסורית וקוגניטיבי.

צוות המטפלים שלנו הם בעלי הסמכה ובעלי ניסיון רב בטיפול בפגיעות מוחיות, אירוע מוחי, בעיות אורטופדיות וכאבים אידיופתים (ממקור לא ידוע). מטרתינו לקדם אתכם לעצמאות, ולהעניק לכם טיפול מקצועי ומותאם באופן אישי וללא כאב.

צוות המטפלים ב- נוירו שיקום מלווים ומקדמים מאות מטופלים בכל רמות התפקוד ללא תלות בזמן אחרי הפגיעה המוחית.

הטיפולים מתבצעים בבית המטופל ברחבי הארץ, ובקליניקה בכפר סבא.

אהבתם? שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
דילוג לתוכן