דיקור סיני

טכניקות יעודיות לשיקום נוירולוגי מתוך עולם הרפואה הסינית
לחזור לתפקוד הנאבד בצורה הטובה ביותר והמהירה ביותר

טכניקות דיקור יעודיות לשיקום המוח

דיקור סיני או במילים אחרות אקופנקטורה היא טכניקת טיפול הקיימת כ 3000 שנה.

מחדירים לנקודות דיקור מסויימות מחטים דקים ואלסטים. הדיקור לא אמור לגרום לכאב. מטרת הטיפול לעורר איזורים עיצביים, שרירים וריקמת חיבור.

הדיקור יכול להתבצע מקומי או לחלופין מרוחק ממקום הכאב.

הגוף היא יחידה אורגנית אחת, שכול המערכות בצורה ישירה או בעקיפין מקושרות אחת לשנייה. לכן בשונה מרפואה מערבית שמספר סימטומים הם אלו שקובעות את האבחנה, ברפואה הסינית חשוב לזהות את חוסר האיזון, באיזה מערכת הוא נימצא ורק לאחר מכן לגשת ולטפל.

כפי שהדם מגיע לכל הגוף, כך גם מערכת ערוצים שחלקם ראשיים, חלקם מסתעפים וחלקם אף "מיוחדים" , אך בסופו של דבר הם מקושרים לאיברים מסויימים בגוף.

תפקיד רשת הערוצים הזאת תמיד לשאוף לאיזון , גם בחוסר איזון (הפרעה בזרימה באותה ערוץ), המערכת שואפת להתייצב חזרה.

הנקודות על אותו ערוץ, אותם נקודות דיקור, מאפשרות פתח גישה לאותו ערוץ והשפעה עליו ישירות או לחילופין על ערוצים אחרים שמושפעים על ידו.

כאשר מחט חודרת את העור נוצר עירעור עיצבי שניקלט על ידי המוח, ומעודדים חלקים במוח שאחראים על פעילות ספציפית בגוף לווסת או לבצע פעילות מסויימת.

גם למוח בתור איבר פיזי ולפי הפיזיולוגיה אותה הוא מבצע ישנם מסלולי ערוצים ומערכות שמתקשרות ומגיעות אליו, ובהתאם למצב של אותו אדם לאחר אירוע מוחי ולאיבחון , ניתן לשפעל ולעורר את האיזור הפגוע במוח. 

דוגמא:

לעורר את האזור במוח שאחראי על השפה ויכולת הדיבור או את האזור המוטורית של אותה גפה פגועה.

לחזור לשגרה באמצעות דיקור סיני

נקודות הדיקור שנבחרות בהתאם לאבחנה של המטופל, מסוגלות להשפיע גם ברמה המקומית וגם ברמה המערכתית על ידי עירור מערכת עצבים ומערכת הפאסיה(ריקמת חיבור שעוטפת את כל המערכות בגוף האדם).

בשנים אחרונות מחקרים מראים ששימוש בנקודות דיקור משפיעות ומרגיעות את קצב הלב ומגייסות רשתות עיצביות מוחיות אשר מעורבות באינטגרציה של תפקוד מוטורי וסנסורי.

כאשר מתבצע דיקור בנקודה מסויימת בגוף, אותות חשמליים מפעילים רשת עיצבית במוח.

חשוב לציין שקיימים הרבה מאוד שיטות דיקור אך הצלחת השיקום תהיה מושפעת מניסיון המטפל בתחום הנוירולוגי ובשילוב תנועה אקטיבית ופסיבית במהלך הטיפול.

שיקום נכון הוא שיקום בו המטופל פעיל במהלך הטיפול, הדבר גורם ליצירה יעילה של קשרים חדשים במוח.

דיקור מסייע לשיפור טווח תנועה גם כאשר קיים שיתוק חלקי או מלא, בשיחרור ספסטיות ( טונוס מוגבר), בשיפור הליכה, יכולת הבנה, דיבור ובבליעה.

דילוג לתוכן